MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-17)
EUR: 387,87USD: 357,68
MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-17)
EUR: 387,87USD: 357,68

Szuronyos istállólégy

LóSzarvasmarha

Általános név: Szuronyos istállólégy
Tudományos név: Stomoxys calcitrans (L.) (Rovarok- Kétszárnyúak – Légyfélék)

 

 

A szuronyos istállólégy – Stomoxys calcitrans (L.) világszerte humán- és állatorvosi jelentőséggel bíró trágyalégy. A házi légyhez hasonló, de nyugalmi helyzetben a szárnyait jobban széttartja. Szívókáján nincs szívópárna. Szúrása fájdalmas, tűszúrásszerű. Legszívesebben istállókban tartózkodik, de a lakásokban is gyakori. Lárvái elsősorban tehén- és lótrágyában élnek, obligát vérszívó, és elsődlegesen szarvasmarhák és a lovak életét keseríti meg. Ezeknek a gazdaállatoknak a hiányában, az emberre és a kutyára telepedik rá. A trágyalegyek, így a szuronyos istállólegyek szinantrópok, azaz az ember közelében élő fajok, kihasználva annak aktivitását (állattartás).

Elterjedése:

A Stomoxys nemzetségben 18 ismert faj van. A 18 közül egyedül a Stomoxys calcitrans az egyedüli faj, amely világszerte elterjedt faj, ill. az egyedüli szinantróp. Az istállólegyet világszerte az állattartó telepek, állatállományok kártevőjeként tartják számon. A szokásos agronómiai környezetben, állattartó telepeken és környékén rendszerint nem zavarja az embereket. Azonban bizonyos körülmények között, és környezetben az emberekre is rárepül.

 

Leírása:

A szuronyos istállólégy metamorfizossal fejlődik ki. (pete, lárva, báb, imágó). Zömök testű, szürkés színű, 4-8 mm hosszú rovar, melynek nagysága a lárvakorban kapott tápláléknak megfelelően változhat. Testtartása igen jellemző. Szuronya szabad szemmel is könnyen és jól észrevehető, vissza nem húzható hegyes végű tőr, amely nyugvó helyzetben vízszintesen előre mered és vérszíváskor kerül függőleges helyzetbe.

Pete: A Szuronyos istállólégy petéje kicsi, 1mm hosszú, fehér, virsli alakú. Sima hajlított az egyik oldalon, egyenes és hosszanti hornyokkal rendelkező a másik oldalon.

Lárva: A kifejlett lárva kukacszerű (féreg alakú) légylárva. A lárva az L1 stádiumban áttetsző színű, és 1,25 mm hosszú. Növekedése során elérheti az L3 stádiumban a 11-12 mm nagyságot is, a színe a halvány sárgától a krém fehérig változhat.

Báb: Az L3 lárvastádium külső rétege megkeményedik, és bábbá formálódik.  Színe vöröses barna, alakja kapszulaszerű. A lárva bábbá alakul a pupariumon belül. A báb 4,5-6 mm hosszú, és a fej felőli végénél kissé szélesebb.

Imágó: A szuronyos istállólégy méretben és színezetben hasonló a házi légyhez. A szuronyos istállólégy hosszúsága jellemzően 5-7 mm. A két faj a potroh és a szájszerv vizsgálatával különböztethető meg egyértelműen. A kifejlett szuronyos istállólégynek 7 körkörös folt van a potrohán, míg a házi légynek mintázatlan a potroha. Az istállólégynek hosszú, bajonettszerű szájszerve van, amely tövénél megduzzadt, a szívópárnák (labella) helyett pedig kitinfogai fejlődtek amellyel átszúrja a bőrt vérszívás céljából.

 

Életciklus:

A szuronyos istállólégy nedves, rothadó szerves anyagban tenyészik legjobban. A kifejlett nőstény 6-10 hétig él labor körülmények között, és kb. 7-10 napot in vivo. Ezalatt rakja le a petecsomóit.  Mindegyik petecsomó 60-130 tojást tartalmazhat, amelyeket kisebb csoportokban helyez el a megfelelő táptalajra, amit életében 10-15 alkalommal megismétel. A nőstény peterakási ingerét a rothadó, nedves, meleg szalma illata váltja ki. Mindegyik nőstény egyed kb. 800 petét rak le élete során, és mindegyik petecsomó lerakása előtt vért kell szívnia.  A tojások 12-24 órán belül kikelnek, és kialakul az L1 lárvastádium. Ezek a lárvák folyamatosan táplálkoznak, és 3 lávastádiumon mennek keresztül 12-13 nap alatt ? az optimális 27°C-on – , majd bebábozódnak. A felnőtt egyed a bábban fejlődik ki, majd kirepül abból. Az átlagos szuronyos istállólégy ciklus optimális környezeti feltételek mellett 12-20 nap, de a valóságban ez rendszerint 28 napig tart. Az imágók a kikelést követően egy órán belül röpképesek, és 3-5 napon belül lesznek képesek a párzásra. Egyszer párosodnak, ezt követően a nőstény elkezdi a peterakást a kelést követő 5-8-ik napban.

Biológiája:

A szuronyos istállólégy különbözik a többi más vérszívó legyektől, mivel mindkét nem vérszívó. A legtöbb esetben a nőstény vért szív a tojástermeléshez szükséges fehérjeigény kielégítése miatt, míg a hímivarú légy csak cukron is képes eléldegélni.

A szuronyos istállólégy nappal aktív, a kora reggeli és a késő délutáni órákban táplálkoznak a gazdaállaton, míg napközben a hűvösebb helyeken tanyáznak.  Melegben naponta két alkalommal, hűvös időben csak 2-4 naponként táplálkozik. Az éhezést rosszul tűri. Vérszívás közben könnyen megzavarható, és mindaddig újra szúr, amíg jól nem lakik. A táplálkozás során 5 percen belül végeznek a vérszívással, ha közben nem zavarják meg őket. A vérszívást követően a növényzetek alján, levélfonákon telepednek le, a gazdaállatok karámján, épületek szerkezeti elemein tanyáznak.

Elég nyugodt természetű, a vérszíváson és a játékrepülésen kívül legszívesebben zárt helyeken szeret tartózkodni. Vérszívás után függőleges helyzetben, merev lábbal, többnyire fejjel felfelé a fal felső, melegebb részén, vagy a mennyezeten pihen, olyan helyen, ahol nincs levegőáramlás. A jóllakott légy teste árnyékos helyen a falhoz lapul. Sötétben nyugalomban marad, napsütéses időben megtermékenyítés és peterakás céljából repül. Hőigénye elég magas, legkedvezőbb számára a 30-35°C hőmérséklet. 16°C alatt nem szív vért és 12°C alatt nem repül. Kedveli a meleg, szélcsendes időt. Hűvös időben és télen védett, meleg helyet keres, de életmódján ekkor sem változtat. Kedvező idő esetén, ha teheti, ismét kirepül. A házi léggyel ellentétben, a földön és az ételen nem mászkál, és csak kevesebb példány telel át.

Gazdaállat:

 

 

A gazdaállatai: szarvasmarha, ló, juh, kecske, sertés, szamár, kutya, macska, ember. A nagyobb háziállatokon, mint a szarvasmarha vagy ló esetében, azok lábán szaporodnak fel, de szívesen áttelepednek más testtájakra, mint pl. a hasra, fejre, lábra, amikor a populáció már nagyobb. (>25 légy/láb). Kisebb állatok esetében, pl. kutya (növendék állatok) szívesen szívogatnak vért a fülről fül- vagy szem körüli területekről. Elsődlegesen a vékonyabb bőrrétegű területek felszíni ereit szívogatják. Embernél rendszerint a lábon, térd ?és könyökhajlatban próbálkoznak.

 

Gazdasági jelentőség:

Az istállólégy megtámadja az embert, társállatot, gazdasági haszonállatot egyaránt. A szúrása különösen fájdalmas, és a légy pedig igen kitartóan zaklatja a gazdaszervezetet. Gyakran figyelmen kívül hagyják az izzadást, farokcsapkodást és más egyéb viselkedési formákat, amellyel az állatok próbálják távol tartani őket. Ellentétben sok más vérszívó rovarral, az embereken a szúrás helye nem irritálódik, az ritkán okoz allergiás reakciókat.

A szuronyos istállólégy probléma nagymértékben érinti az állattartást, állattenyésztést.  Az állatállomány folyamatosan gyengül a vérszívó istállólegyek folyamatos zaklatása miatt. Az erősen rugdosó, láblendítő vagy farokcsapkodó állat a szuronyos istállólegyek jelenlétének biztos jele. A súlyosan fertőzött területen az állatok összeállnak, hogy kevésbé érintkezzenek velük az istállólegyek, következésképpen kevés időt töltenek a táplálkozással, pihenéssel, stresszessé válnak.  Ez egyértelműen a termelési paraméterek csökkenéséhez vezet.  Egyes USA kutatások szerint a szuronyos istállólégy 2,2 Mrd USD költséget okoz évente az állattenyésztésnek.

Az istállólegyek folyamatosan vért szívnak, potenciális vektorok a fertőzések terjesztésében, és mivel az embert is támadja a zoonózisos betegségek terjesztésében is egyedülálló szerepe van. A szuronyos istállólégy okozta sebek elfertőzhetnek.

 

Menedzsment:

Az istállólégy legkönnyebben a gazdaállaton figyelhető meg vérszívás közben. A táplálkozást befejezve a gazdaállatot azonnal elhagyják. Következésképpen a fertőzést a korai stádiumban nem igazán lehet észlelni mindaddig, amikor már a fertőzés meghaladja azt a küszöbértéket, ahol a gazdasági kár elkerülhetetlen. Ezért a monitorin nagyon fontos annak a meghatározásához, hogy mikor van szükség a beavatkozásra. A gyakorlatban a szuronyos istállólégy számlálás a bevált módszer a fertőzés ellenőrzésére.  A számolást legalább 15 állat mellső lábain kell elvégezni, a küszöbérték 10 légy/állat.

A szuronyos istállólégy kedven tenyészhelyei közé tartozik az alomszalma, takarmánymaradványok. Továbbá ide sorolhatunk bármilyen nedves, rothadó szerves anyagot, mint például szilázs, szenázs, melléktermékek, terménymaradék, széna,  nedves gabona, trágya, szennyezett pihenőbokszok.

 

 

 

 

 

Kapcsolódó bejegyzések

Pilleszúnyog

Pilleszúnyog (Psychodidae)

Általános név: Pilleszúnyog Tudományos név: Clogmia albipunctata  Williston, 1893 (Insecta: Diptera: Psychodiadae)   Bevezetés A

Bögölyálló ló

Miért kevésbé vonzóak a fehér szőrű lovak a böglyök számára, mint a sötétebb színűek? Miért

StickyRaptor bögölycsapda

Bögölycsapda

StickyRaptor bögöly csapda egyedi megoldása, eddig nem látott és tapasztalt mennyiségű böglyöt képes összegyűjteni! A bögölyfélékre