MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-09)
EUR: 388,36USD: 362,01
MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-09)
EUR: 388,36USD: 362,01

Bögölyálló ló

Ló

Miért kevésbé vonzóak a fehér szőrű lovak a böglyök számára, mint a sötétebb színűek?

Miért lepik jobban a böglyök a sötét szőrű lovakat?

Van-e egyáltalán infralátása a böglyöknek?

Milyen színű az ideális a bögölyálló ló?

 

A Fizikai Szemle  tudományos magazinban megjelent korábbi cikket szemléztük. Az igen alapos tanulmány szerint tudományos kísérletekkel és képalkotó polarimetriai vizsgálatokkal vizsgálták a legelő lovakat zaklató böglyöket. A kapott eredmények támasztották alá azt, hogy e zaklató jelenség a testfelület fénypolarizáló képességével és a böglyöknél jelenlévő pozitív polarotaxissal magyarázható. Vagyis azzal, hogy a böglyök vonzódnak az erősen es vízszintesen poláros fény természetes vagy mesterséges forrásaihoz.

Tudományos megfigyeléseket es választásos kísérleteket végeztek, amelyekben a böglyök lovakhoz, ló makettekhez és különböző fénypolarizáló- képességű teszt felületekhez való vonzódását tanulmányozták. A kapott eredmények alapján megállapították, hogy nem önmagában a szőrzet sötét színe, hanem fénypolarizaló-képessége okozza a böglyök erősebb vonzódását a sötétebb lovakhoz.

 

Lovak böglyök általi zaklatásának megfigyelése

Mivel a böglyök biológiájukból adódóan a nyári, magasabb hőmérsékleteket kedvelik, a kísérleteket meleg napsütéses napon, legelőn végezték el. Egy barna (lovas szaknyelven pej) és egy fehér (szürke) ló bögöly támadásokkal szembeni viselkedését figyelték meg, keresték a bögölyálló ló típusát.  A böglyök mindkét lovat folyamatosan zaklattak, a lovakat valóságos bögöly felhő vette korul (1. kép).  A mérések alapján a barna lovon 3,7-szer annyi böglyöt számoltak, mint a fehéren, amely különbség statisztikailag magasan szignifikáns.

 

Bögölyállóló
A lovak körül szálló és azokra rászállt bögölyöket vizuálisan ismertük föl és a képeken karikával jelölve. Jól látható, hogy a barna lovat a bögölyök sokkal inkább támadták, mint a fehéret.

 

Azt is megfigyelték, hogy a nyílt legelőn és az árnyékos erdőben nem azonos a bögölytámadások intenzitása, és a lovak a két terület között folyamatosan ingáztak (1. sz. táblázat). Bizonyos, legeléssel töltött idő után a lovak az árnyékos erdőbe menekültek a böglyök elől, ahová a böglyök csak ritkán követték őket, így nyugodtan tudtak pihenni. Egy idő elteltével a lovak újra előmerészkedtek a napos mezőre legelni, ahonnan azonban hamarosan megint visszakényszerültek az árnyékba. Ezt az ingázó viselkedést ismételgették periodikusan a nap közepéig (13:00 óra). Ekkorra, a nagy meleg miatt a böglyök aktivitása már elérte a maximumot, ebből kifolyólag a böglyök általi zaklatás oly mértékű lett, hogy a lovak már egyáltalán nem tudtak a mezőn legelni, az árnyékba menekültek. Megfigyelték azt is, hogy a napos legelőről elsőként mindig a barna ló menekült az erdőbe.

Mivel a bögöly vonzódik az erősen és vízszintesen poláros fényhez, feltételezhető volt, hogy a sötétebb (barna) ló nagyobb bögöly-vonzóképessége részben magyarázható az állat szőrzetének fénypolarizaló -képességével, ami erősen függ annak színétől es világosságától. E föltevést több különböző választásos kísérlettel ellenőrizték.

 

Kísérletek

Az egyik kísérletben egy adott helyszínen két azonos méretű (150×150 cm), de eltérő színű (világos és sötét) tesztfelületeken végezték a vizsgálatokat. A tesztfelületeket a földre (fűbe) fektették le, és az odavonzott és rárepülő böglyök számát megszámolták. (1. sz. táblázat)

 

StickyRaptor
1. sz táblázat: A kísérletek alatt a fényes és matt barna tesztfelületekhez vonzott böglyök száma és azok tesztfelületre való leszállásainak száma

 

Egy másik kísérletben megvizsgálták és megszámoltak a vízszintes matt barna felületre szálló és a vízszintes csillogó ragadós felülettel csapdába ejtett böglyöket.

 

Bögölyálló ló
2. sz. táblázat: A száraz matt barna tesztfelületre leszállt és a fényes, barna felülettel csapdába ejtett böglyök száma a kísérletben

Lómakettek

Egy barna, egy fekete es egy fehér lómakettet (mindhárom azonos formájú es méretű: hosszúság: 160 cm, magasság: 110 cm, szelesség: 60 cm) állítottak a füves talajra normál testtartásban. A három lómakettet 5 m távolságra helyeztek el egymástól egy egyenes menten. A felületüket minden második napon színtelen, szagtalan ragasztóval kenték be. A csapdázott böglyöket megszámolták. Felhős vagy esős időben a böglyök nem repültek, s ekkor a lómakettek egyetlen böglyöt sem fogtak.

 

Bögölyálló ló

 

A kísérlet kiértékelésekor megállapították, hogy a fényes barna es fekete lómakettek 15,2-szer, illetve 25,5-szer több böglyöt fogtak, mint a fényes fehér lómakett. E különbségek statisztikailag magasan szignifikánsak.

Bögölyálló ló
3. sz. táblázat: Lómakettelfogott böglyök száma a makettek színe alapján

 

Napsütésben a sötétebb lovak szőre jobban felmelegszik, mint a világosabbaké, mert a sötétebb testfelület több fényt nyel el. Ez részben magyarázhatná, hogy a sötétebb lovak miért vonzanak több böglyöt, ha a böglyök egyértelműen vonzódnának a melegebb helyekhez.

 

 

Van-e infralátása a böglyöknek?

 

Habár a böglyöknél a gazdaállat kiválasztásában a testhőmérséklet is szerepet játszik , a

 

gazdaállat testfelületének hőmérsékletét csak akkor tudjak érzékelni, ha már rászálltak, mert nagyobb távolságból a különböző színű gazdaállatok testfelszíni hőmérséklete a repülő böglyök számára észlelhetetlen, mivel nincsen infravörös látásuk.

 

Vagyis, mindazok a reklámok, videók, leírások, iránymutatások, amelyek indoklása, valóságtartalmának, hatékonyságának alátámasztása a böglyök infravörös látásán alapulnak, nem valós!

 

A fenti kísérletekben a különböző tesztfelületek hőmérséklete mindig azonos volt. Ezek alapján megállapítható, hogy a sötét szőrű lovak böglyökre kifejtett nagyobb vonzóképessége nem magyarázható csupán a sötét es világos lovak testfelszíni hőmérsékletének esetleges különbségével.

A barna lovak több böglyöt vonzanak a fehéreknél, ez azonban a testfelületükről visszavert fény polarizációja miatt van. Jelen tanulmány kísérleteiben a kuatók tudományosan is bizonyították, hogy a böglyök jobban vonzódnak az erősen és vízszintesen poláros fényt visszaverő fényes barna teszt felülethez, mint a gyengén és nem mindig vízszintesen poláros fényt visszaverő matt barna vagy polarizáló matt fehér teszt felületekhez. Talán ő lesz a bögölyálló ló?

 

Ezért nem a szín és/vagy a fényesség a döntő, hanem a célpont (tesztfelület, gazdaállat) polarizációs mintázata.

 

 

A böglyök gazdaállat kiválasztásaa szín szerint történik?

 

Az evolúció során kifejlődött a böglyök polarizációlátása. Ez a képesség a víz felszínéről visszavert fény vízszintes polarizációjának köszönhetően segíti őket a víz keresésében. A víz közvetlen környezete ideális helye a böglyök számára:

  • peterakásra alkalmas hely;
  • a fajtarsakkal való találkozás lehetősége;
  • valamint az inni es/vagy fürdeni rendszeresen a vízhez látogató gazdaállatok megtalálásának is.

 

 

Logikus feltételezni, hogy a böglyök polarotaxissal

 

a gazdaállat kiválasztásában is szerepet játszik. Ha egy bögöly választhat egy sötét és egy világos megjelenésű, és minden egyéb tulajdonságában (nem, alak, méret, szag, hőmérséklet, mozgás, ver stb.) megegyező gazdaallat közül, akkor a sötétebbet választja. Az ok: a sötétebb gazdaallatrol visszavert fény polárosabb.

 

Ezek alapján a kutatók a következő megállapításokat tették:

  1. Ha a nöstény böglyök a gazdaállat kiválasztásában is szerepet játszó pozitív polarotaxissal rendelkeznek, akkor azon gazdaállatokat preferáljak, amelyek testfelülete erősebben es vízszintesen poláros fényt ver vissza.
  2. Mivel a sötétebb felületek polárosabb fényt vernek vissza, a sötétebb szőrzetű gazdaállatok böglyök szamara vonzóbbak, mint a világosabb szőrűek.
  3. A gazdaállatok nyaka, háta és fara azok a testtájak, amelyek vonzóak a polarotaktikus böglyök szamara.

 

A kísérletek eredményei szerint a gazdaállatok poláros fényt visszaverő színtelen felületek közül a fényt jobban polarizálók több böglyöt vonzanak, mint a gyöngébben polarizálok (bögölyálló ló). Kimutatták, hogy a sötétebb szőrű lovak és szarvasmarhák nagyobb polarizáció fokú fényt vernek vissza. Így ezeknek az allatoknak a nyaka, háta és fara vízszintesen poláros fényt verhet vissza.

 

A kísérleti eredmények határozottan alátámasztják azt, hogy a gazdaállatok testfelületének fehérsége egy bizonyos szempontból előnyös tulajdonság, mivel a fehér allatok ( bögölyálló ló) a böglyöket kevésbé vonzzak, mint a sötétek.

Szöveg, kép, táblázatok: BLAHÓ és mtsai: A LOVAK FEHÉRSÉGÉNEK EGY NEM VÁRT ELÔNYE, 2010. Fizikai Szemle LX. évfolyam 5. szám, p:145-156.

További info

 

Bögölyfélék

Bögölycsapda

StickyRaptor bögölycsapda

StickyRaptor ragasztóspray

Lovasfarmok biológiai légykontrollja

Felhasznált irodalom:

BLAHÓ és mtsai: A LOVAK FEHÉRSÉGÉNEK EGY NEM VÁRT ELÔNYE, 2010. Fizikai Szemle LX. évfolyam 5. szám, p:145-156.

BLAHÓ és mtsai: Applying Polarization-Based Traps to Insect Control, 2014.   https://www.researchgate.net/publication/270755491 

BLAHÓ MIKLÓS: EGY ÚJ, POLARIZÁCIÓS BÖGÖLYCSAPDA, 2009. Tájökológiai Lapok 7 (2): 329–347 (2009) 

Kapcsolódó bejegyzések

Pilleszúnyog

Pilleszúnyog (Psychodidae)

Általános név: Pilleszúnyog Tudományos név: Clogmia albipunctata  Williston, 1893 (Insecta: Diptera: Psychodiadae)   Bevezetés A

StickyRaptor bögölycsapda

Bögölycsapda

StickyRaptor bögöly csapda egyedi megoldása, eddig nem látott és tapasztalt mennyiségű böglyöt képes összegyűjteni! A bögölyfélékre

Támogatáskalkulátor

Támogatáskalkulátor a  VP3-14.1.3 – 22 kódszámú „Kiskérődző állatjóléti támogatás” felhíváshoz.   A felhívás szerinti támogatás