MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-17)
EUR: 387,87USD: 357,68
MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-17)
EUR: 387,87USD: 357,68

Fekete kígyóatka (Ophionyssus natricis)

Terrárium

A terráriumban tartott hüllők leggyakoribb külső élősködője, ektoparazitája a fekete kígyóatka (Ophionyssus natricis).  Felismerésük, megfigyelésük egyszerű, azonban sokszor a parazita ismeretének hiánya nehezíti a parazita diagnosztizálását. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk a fekete kígyóatka leírását, szaporodását, ellene való hatékony védekezést.

 

További cikkeink a témában

“Tökéletes termék. Csak ajánlani tudom. Pikk-pakk kiírtották az atkákat!”

Ragadozóatkák terráriumi használata

Taurrus

Ne féljünk az atkáktól?

 

 

Általános név: Fekete kígyóatka
Tudományos név: Ophionyssus natricis (Ízeltlábúak-Pókszabásúak-Atkák)

 

Bevezetés – kígyóatka (Ophionyssus natricis)

A leggyakrabban fellelhető ektoparazita a terráriumban tartott hüllőknél a vérszívó fekete kígyóatka (Ophionyssus natricis). A fertőzött hüllők gyakorta esnek letargiába, vedlési nehézség lép föl, viszketés, viselkedés megváltozása (megnőtt fürdési idő, tárgyakhoz dörgölődzés). A kígyóatkák összegyűjtögetése, egyenkénti kezelése hiábavaló remény. Az emlősöknél használt inszekticidek és akaricidek használata segíthet a hüllők O. natricis elleni kezelésére, de tudni kell, hogy potenciális idegmérgek számukra.

 

Fekete kígyóatka
Fekete kígyóatka

 

 

A kígyóatka (Ophionyssus natricis) leírása

Az Ophionyssus natricis életciklusa 5 fejlődési szakaszból áll: pete, lárva, protonimfa, deutonimfa, kifejlett állat. Minden fejlődési szakasz csak egyszer változik.  A lábak száma 3 pár vagy 4 pár lehet.

 

 

Fekete kígyóatka szemből

 

 

Pete:

A peték kissé ragadósak, amikor lerakásra kerülnek, így a felületre könnyebben felragadnak, ugyanakkor gyorsan kiszáradnak, és amikor ez bekövetkezik szabadon elgurulhatnak. A peték tojásalakúak, gyémántfehér színűek. Méretük 0,34 mm x 0,23 mm. A kikelési idő 20°C-os hőmérsékleten négy nap (92-103 óra), míg 30°C-on kb. 1 nap (23-23 óra). Ha a pete két hétig 2°C-on vagy 24 órán keresztül 40 °C-on van, akkor elpusztul.

A dehidratáció is fontos korlátozó tényező a pete fejlődése szempontjából. A 95%-os relatív páratartalom a legjobb nekik, az 50%-os és a 78°%-os érték mellett a pete még kifejlődik, míg a 35%-os páratartalomnál a kikelés már lehetetlen a dehidratáció miatt, ugyanakkor a többi fejlődési stádiumban normálisan fejlődik az állat.

 

Lárva:

A petéből lárva fejlődik ki, amely fehér színű és hatlábú. A lárvát rövid serték borítják, melyek közül három testvégi nagyon hosszú. Az átlagos méretük 0,38mm x 0,24 mm. A lárvának gyenge, kezdetleges szájszerve van, és nem táplálkozik semmit. Lassú, lomha mozgású, ugyanazon a helyen marad, ahol kikelt, mindaddig, amíg átalakul protonimfává.

 

Protonimfa:

A protonimfa fehér –világosbarna színű, kb. 0,36 mm x 0,23 mm nagyságú. A testét rövid sörték borítják, nyolc lába van.  A protonimfa az első aktív, táplálkozó fejlődési stádium kifejlett szájszervvel, karmokkal. A vérszívást követően a test színe sötét barnává válik, és a testméret is megnő kb. 0,69 x 0,36mm nagyságúra a nőstényeknél, míg a hímek esetében némileg kisebbre. A kikelést követően a nőstény körbejárja a terráriumot. Amikor kapcsolatba kerül a kígyóval, felmászik rá, megkapaszkodik a pikkelye alá, átszúrja a szájszervét a bőrön, és vért szív az állatból. Ha nincs megzavarva a vérszívás közben, akkor ugyanazon a helyen marad, mindaddig, amíg jól nem lakik, nem kapaszkodik annyira szorosan, mint a kullancs. A protonimfa a kifejlődését követően 12 órán belül már képes táplálkozni, és 25°C-os hőmérséklet mellett 3-7 nap alatt lakik jól, míg 15°C-nál 16-21 nap. A jóllakást követően a protonimfa ismét aktivizálódik, karmaival elengedi és lemászik a kígyóról, elvándorol és összegyűlnek a többi atkával egy sötétebb sarokban.

30°C-on 12 óráig tart a táplálkozás kezdetétől a teljes jóllakottság, 25°C-on ez 24óra, míg 20°C-on 48 óra. Úgy tűnik, hogy a teljes jóllakottság mindenféleképpen szükséges a következő fejlődési stádiumhoz, továbbá, hogy az átalakulás megtörténjen. Abban az esetben, ha a protonimfa nem talál hüllőt, kígyót, felkapaszkodik egy, a terráriumban lévő tárgyra, ahol a többi protonimfával együtt csoportosulnak, és kedvező alkalomra várnak. Amikor egy mozgó céltárgy, pl. kígyó a közelébe érkezik, az atkaraj azonnal kapcsolatba lép vele, és rástartolnak a kígyóra.

A protonimfa hosszú ideig kibírja táplálék nélkül, amennyiben nincs kígyó a közelben. A normál, kígyótartásra megfelelő körülmények között a nimfa 2-3 hétig is kibírja táplálkozás nélkül.

 

Deutonimfa

A vedlést követően a protonimfa deutonimfává alakul át. A testét rövid sörték borítják, nyolc lába van.  Színe sötétvörös és kb. 0,7 mm x 0,4 mm hosszú a nőstény, míg a hím némileg kisebb. A lárvának gyenge, kezdetleges szájszerve van, és nem táplálkozik semmit.

A deutonimfa aktív, de csak az aljzaton található, a terráriumban mindenfelé megtalálható, de a kígyón soha. A hímek el vannak különülve a nőstényektől a kisebb méretük miatt, de gyakran láthatók a nőstények hátán is.

A deutonimfa stádium 13 óráig tart 30°C-on, és 26 óráig 20°C-on, és 50 óráig 15°C-on. 2°C alatt és 40°C fölött a deutonimfa nem fejlődik, elpusztul. Amikor a deutonimfa levedlik, kifejlett egyeddé alakul át.

 

Kifejlett hím

Kifejlett hím fekete kígyóatka (Ophionyssus natricis)

A kifejlett hím színe a világos sárgás barnától a sötét vörös-fekete színig terjedhet, attól függően, hogy a teste vérrel telített, vagy csak a kígyó testfolyadéka van benne. A nyolclábú állat teste eléggé szőrözött. Elég gyors és képes a vérszívásra is a jól fejlett szájszervével.  A kifejlett hím össze-vissza sétálgat a terráriumban és felkapaszkodhat az első nem táplálkozó kifejlett nőstényre, a deutonimfa nőstényre vagy jóllakott protonimfára, ha találkoznak. Ez a szokás egy reakció a nőstény testméretére.

Amikor a hím egy kígyóval találkozik, akkor arra felmászik, táplálkozik, majd elhagyja azt és párzik egy nősténnyel. A hímek, amelyek a nagyobb kígyókat parazitálják sohasem vörösek vagy feketék, inkább sárgásbarnák és némi kígyó vörösvértestet is tartalmaznak. Erre magyarázat, hogy a kígyók testnedveit jobban kedvelik, mint azok vérét. A hőmérséklet, a páratartalom közvetlenül befolyásolja a hímek élethosszát, így az kb. ugyanolyan hosszú, vagy picivel rövidebb, mint a nőstényeké.

 

Kifejlett nőstény

Kifejlett fekete kígyóatka (Ophionyssus natricis) felülről

A kifejlett nőstény kb. 0,57mm x 0,35mm nagyságú a táplálkozás előtt, ezt követően mérete akár 1,35mm x0,96mm nagyságúra is megnőhet. A testfelület sűrűn szőrözött. A kifejlett nőstény nyolclábú, igen aktív vérszívó, amely testtömegét akár 1500%-kal (ezerötszáz százalékkal), 0,05mg-ról 0,75mg-ra is képes a vérszívással megnövelni. A nőstény a vedlést követő néhány órán belül már táplálkozik, amennyiben találkozik egy kígyóval, ha nem, akkor hosszú ideig képes táplálék nélkül elélni, a hőmérséklet és a páratartalom függvényében.

A vedlés és az első táplálkozás között a nőstény párosodik az első útjába kerülő hímmel, néha több hímmel is. Amikor a több, mint 0,15mg tömeget eléri, többé nem lesz kívánatos a hímek számára, és így sok nőstény soha többé nem párzik, mivel enni kezdenek, mielőtt hímekkel találkoztak volna. Azok a nőstények, amelyek még nem párosodtak termékenyítettlen petéket raknak le, amelyekből csak hímek fejlődnek ki.

Azok a nőstények, amelyek találkoznak egy kígyóval, hüllővel, arra felmásznak, bebújnak a pikkelye alá, és táplálkozni, vért szívni kezdenek. Legtöbbször mindaddig, amig jól nem laknak, ugyanazon a helyen maradnak, feltéve, hogy nem zavarják meg őket. Mivel a testük a táplálkozás során nagyon megnő, már csak egy részük marad továbbra is rejtve a pikkely alatt, a test többi része  – a pikkely takarásának hiányában – láthatóvá válik.

Kifejlett nőstény fekete kígyóatka alulról

Amikor a nőstény a táplálkozását befejezte, sétálgat a kígyó testén, mindaddig, amíg le nem esik. Ezután a terráriumban sétálgat, majd egy sötét sarokban mozdulatlan marad. A másik,  hasonlóan jóllakott nöstény közvetlenül mellé telepedik le, majd a többi is, és így a nőstények csoportosulnak, és elkezdik a peterakást. Néha a nőstény lerak néhány petét a gazdaállatra is táplálkozás közben, de sosem petézik mielőtt el nem érte a 0,25 mg-os testtömeget. 25°C -on a nősténynek 4-6 napig kell táplálkoznia, mielőtt petézni tudna. Tele ennie magát kb. 5-8 nap alatt tudja.

A tojásrakás erőteljesen hőmérsékletfüggő. A lerakott peték száma csökkenő tendenciájú, amennyiben a nőstény tartalékai fel már van használva. Egy-két hét után a 25°C -os hőmérsékletnél a nőstény tömege csökken 0,3mg-ra az éhezésnek köszönhetően, ekkor ismét aktívvá válik és vándorolni kezd a terráriumban.

Ha találkozik kígyóval, ismét enni fog, majd elvonul petézni. A nőstény összesen 60-80 petét rak, mielőtt elpusztul. Egy-kéthetes periódusokban 2x -3x táplálkozik.  Mind a hőmérséklet, mind a páratartalom befolyásolja a nőstény atka élethosszát. Az élettartam nő alacsonyabb hőmérsékleten, és magasabb páratartalomnál.

A táplálék elősegíti a nőstény peterakó képességét, de ez nem növeli az élethosszát. a kifejlett nőstény optimális körülmények között – kb. egy hónapig – elél 20°C hőmérsékleten és 95°relatív páratartalomnál. 30°C-on az élettartam 1-2 héttel rövidebb. 2°C-on és 95% relatív páratartalom mellett a nőstény egyszer-egyszer túlélhet akár 4 hetet is, és képes volt tojásrakásra, amikor is 25°C-ra helyezték vissza, in vitro. Azonban 12órán belül elpusztulnak 40°C-on és 95% RH mellett.

Összefoglalásképpen megállapítható, – figyelembe véve a normális hüllőtartásra alkalmas hőmérsékletet (25°C) –hogy a fekete kígyóatka (Ophionyssus natricis) életciklusa (peterakástól peterakásig) 13-19 napig, azaz kb. 2-3 hétig tart.

 

 

Környezet

A fekete kígyóatka (Ophionyssus natricis) kifejezetten nem vándorló parazita, ezért gazdaállatot kell találnia két alkalommal, a kifejlődéséhez. Az atkának szintén két alkalommal megfelelő környezetet is kell találnia az átalakuláshoz, illetve a peterakáshoz. Az atkák néhány tojást leraknak a kígyóra, amelyet azok a vedlésükkor hátra hagynak.

A terráriumi kígyók atkák ezreivel fertőződhetnek meg. Amikor nagyszámú atka táplálkozik egy kígyón, akkor a vérveszteség akár olyan mértékű is lehet, amely az állat halálát is okozhatja. Kimutatták, hogy egy erős atkafertőzés 1-4 hónapon belül elpusztíthatja a kígyót. Egy, labor körülmények közötti kísérletben az atkával megfertőzött 10 kígyóból mind elpusztult 16 napon belül.

Amikor az atka táplálkozik és vért szív, átfúrja a kígyó bőrét, amelyen keresztül baktériumok juthatnak be az állat testébe. Kimutatták, hogy a kígyóatka képes az Aeromonas hydrophyla baktériumot a beteg állatról az egészséges állat szervezetébe juttatni, a betegséget átvinni. Az addig egészséges állat néhány napon belül elpusztult vérmérgezésben, amikor is fertőzött kígyóval és kígyóatkákkal tartották egy közös terráriumban.

Fertőzött kígyóbőr, kígyóatka (Ophionyssus natricis)

 

 

Klinikai tünetek

 

Fertőzött kígyóbőr

 

 

 

 

 

 

 

Fertőzött kígyóbőr

 

 

A klinikai tünetek aneroxia, depresszió, gyakori dörzsölődés a terráriumi berendezésekhez, megnövekedett gyakoriságú vedlés és hosszas fürdőzés az itatóedényben. Az atkák megfigyelhetők a kígyó bőrén. Erős fertőzés esetén anémia is előfordulhat.

A diagnózis a klinikai tüneteken és az állat testén megtalált kígyóatkák azonosításán alapul.  A kígyóatkák gyakorta megfigyelhetők a fertőzött állat szeme sarkában. A szem gyengéd elfordítása, mozgatása az atkákat kimozdulásra készteti. További kedvenc helyei még a kígyóatkáknak az áll és a kloáka környéki részen, a pikkelyek alá rejtőzve.

 

A kígyóatka (Ophionyssus natricis) kezelése

Ha már megtörtént a fertőzés, a kígyóatka (Ophionyssus natricis) eltávolítása elég nehézkes, következetes és hosszan tartó, költséges folyamat. A teljes atkamentesítés csak akkor sikeres, ha azt egy igen szigorú, következetes környezeti atkamentesítés is követi. Sok, kutyáknál, macskáknál használatos inszekticid és akaricid alkalmazható a kígyóatka ellen. Ezek a szerek piretrint, piretroidokat, szerves foszforvegyületeket, fipronilt, diklórfoszt tartalmazhatnak. Ezek a vegyületek azonban, különböző mértékben ugyan, de potenciális idegmérgek a hüllők számára.

Új lehetőség a kedvenceink atkamentesítésére a biológiai kontroll.  A biológiai védekezés során a fekete kígyóatka természetes ellenségeit, ragadozó atkákat alkalmazunk.  A BioRaptor B és a Taurrus ragadozóatkák hatékonyan, rövid idő alatt zsákmányként feleszik a kígyóatkákat, illetve azok bármely fejlődési stádiumát. A ragadozóatkákat csak telepítenünk kell a terráriumban, a többit elvégzik hasznos ragadozóatkáink.

 

Megoldásaink

Taurrus ragadozóatka

Mitebuster tartó

“Tökéletes termék. Csak ajánlani tudom. Pikk-pakk kiírtották az atkákat!”

Ragadozóatkák terráriumi használata

Ne féljünk az atkáktól?

 

 

 

 

 

 

Kapcsolódó bejegyzések

Pilleszúnyog

Pilleszúnyog (Psychodidae)

Általános név: Pilleszúnyog Tudományos név: Clogmia albipunctata  Williston, 1893 (Insecta: Diptera: Psychodiadae)   Bevezetés A

Bögölyálló ló

Miért kevésbé vonzóak a fehér szőrű lovak a böglyök számára, mint a sötétebb színűek? Miért

StickyRaptor bögölycsapda

Bögölycsapda

StickyRaptor bögöly csapda egyedi megoldása, eddig nem látott és tapasztalt mennyiségű böglyöt képes összegyűjteni! A bögölyfélékre