MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-17)
EUR: 387,87USD: 357,68
MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-17)
EUR: 387,87USD: 357,68

Házilégy

JuhLóSertésSzarvasmarha

 

 

Általános név: Házi légy

Tudományos név: Musca domestica (Rovarok- Kétszárnyúak -Légyfélék)

 

 

A házi légy jól ismert kozmopolita rovar,  a farmokon és az otthonokban egyaránt megtalálható. Legjellemzőbb rovarfaja a sertés- és baromfitelepeknek, szarvasmarha- és lóistállóknak, farmoknak. A házi légy nem csak zavaró természete miatt nemkívánatos, hanem a betegségek  terjesztésében is élen járnak. A legyek elleni védekezésben  a légyirtásban a biológiai légykontroll, a BioRaptor ragadozólégy segítségével szünteti meg a házilégy, szuronyos istállólégy inváziót, káros jelenlétét.

Életciklusa

A házilégy teljes átalakuláson megy át fejlődése során, külön pete, lárva, báb és kifejlett állapot jellemzi. A házilégy áttelel, mind árva és báb állapotban is, trágyacsomókban vagy egyéb védett helyeken. A meleg nyári feltételek általánosságban optimálisak a házilégy kifejlődéséhez, és az életciklusuk 7-10 napon belül lezajlik. Azonban, szuboptimális körülmények között akár két hónapot is felemészthet. A melegebb régiókban 10-12 generáció váltás is megtörténhet, míg a szubtrópusi és trópusi régiókban ez 20 fölött is lehet.

Pete:

A fehérszínű pete kb. 1,2mm hosszú, önállóan, bár kisebb petecsomókba kerül lerakásra. Minden nőivarú légy kb. 500 petét tojik, de azokat 75-150 petét tartalmazó csomókba rakja 3-4 napos időszak alatt. A termelt tojások száma a nőivarú egyed méretének függvénye, amely fejlettsége maga is elsősorban a lárvakori táplálkozásának eredménye. A maximális tojástermelés közepes, 25-30°C –os hőmérsékleten játszódik le. Gyakran nagyon sok légy egymás közelébe rakja le petéit, ami nagyszámú lárva és báb megjelenéséhez vezethet kis területen. A petéknek kifejlődésükhöz nedvességet igényelnek, különben nem kelnek ki.

 

Lárva állapot:

A korai lárva 3-9 mm hosszú, krém fehér színű, hengeres, de a fej vége felé görbülő. A fej egy pár kampóval rendelkezik. A láb nélküli lárvák kedvezően meleg körülmények között 8-20 órán belül kiszabadulnak a tojásból. A légy nyüvek azonnal elkezdik táplálkozásukat és fejlődésüket abban az anyagban, amelyikben a pete lerakásra került. A lárva három lárva-fázison megy keresztül, a kifejlett légy nyű 7-12 mm hosszú, és olajos krémszínű megjelenésű. A nagy nedvesség-tartalmú trágya kedvező a házilégy fejlődésére. Az optimális hőmérséklet a lárva fejlődéséhez 35-38°C, habár a lárvák túlélési hő intervalluma 17-32°C között van. A lárvák optimális hőmérsékletnél 4-13 nap alatt kifejlődnek, de 12-17°C-nál már 14-30 napi is kellhet nekik.

A tápanyag gazdag táptalaj, mint például az állati trágya kiváló közeg a fejlődésükhöz. A lárvális fejlődéshez már nagyon kis mennyiségű trágya elegendő, továbbá a homok vagy talaj tartalmú kis mennyiségű lebomlott trágya jelenléte is már elég a sikeres földalatti fejlődéshez. Amikor a légynyű kifejletté válik, elmászik száraz hűvös helyre, és átalakul báb stádiumba.

 

Bábállapot

A kb. 8 mm hosszú báb az utolsó lárva kültakarójából alakult ki, ennek színe a sárgáról a vörös, barna. fekete színűvé változik a báb korával. A báb formája eléggé különbözik a lárváétól, mindkét végén egyenletesen lekerekített. A báb átalakulása 2-6 nap alatt megy végbe, 32-37°C –on., míg ez 17-27 nap 14°C-on. A kirajzó imágó egy váltakozóan zsugorodó – duzzadó zsák (ptilinum) segítségével szabadul ki a báb burokból. Ezt a feje felöli oldalon, mintegy légkalapácsot használja a báb burok áttörésére.

 

Imágó

 

Házi légy feje oldalnézetből

 

 

A házilégy 6-7 mm hosszú, a nőstény rendszerint nagyobb, mint a hím. A nőstény megkülönböztethető a hímtől, mivel a nőstény két szeme közötti tér viszonylag nagy, míg a hímé szinte összeér. A kifejlett légynek vöröses színű szeme van. Szájszerve tapogatópárnás nyaló – szívó, melyet szívókának nevezünk. Csücsőrítő, nyaló – szívó szájszervével mely a végén párnaszerűen kiszélesedik, csak folyékony táplálékot képes fogyasztani.

 

Kifejlett házi légy. Musca domestica Linnaeus

Táplálkozás előtt a légy megnyálazza táplálékát, így teszi számára fogyaszthatóvá. Mivel az emberi élelmiszerekre is rászáll, sok betegséget terjeszt. A legismertebbek ezek közül a tífusz, a kolera és a vérhas. A házilégy torán négy keskeny fekete csík van, továbbá a negyedik hosszanti szárny vénában éles, felfelé hajló kanyar található. Az állat hasi oldala szürke vagy sárgás színű, sötét középvonala, sötét szabálytalan jelölésekkel, míg a hím hasi része sárgás színű.

A házilegyet gyakran összetévesztik a szuronyos istálló léggyel (Stomoxys calcitrans) és a kerítés léggyel (Muscina stabulans). Mindhárom ugyanabba a családba tartozik.

<
Szuronyos istállólégy (b) Stomoxys calcitrans (Linnaeus) és házi légy (j) Musca domestica Linnaeus dorsalis összehasonlítása
Szuronyos istállólégy (b) Stomoxys calcitrans (Linnaeus) és házi légy (j) Musca domestica Linnaeus ventralis összehasonlítása

 

A kifejlett légy rendszerint 15-25 napig él, de akár elérheti a 2 hónapot is. Táplálék nélkül 2-3 napig maradnak meg. Az élettartam megnövelhető megfelelő táplálékkal, elsődlegesen cukorral. Az állati trágyához való hozzáférés nem növeli élethosszukat, ugyanakkor hosszabb ideig elélnek hűvösebb hőmérsékleten.

 

A párzás előtt táplálékra van szükségük. A nőstény legyeknek szükségük van a tojás termeléshez megfelelő táplálékra (fehérje), a trágya önmagában nem elegendő. A párzás 2-15 percig is tarthat. A peterakás a párzást követő 3-20 napon történik.  A legyeknek félelmetes reprodukciós kapacitásuk van,  ám szerencsére ez sosem realizálódhat. Tudósok számításai szerint egy április elején párzó légypár utódainak a szám optimális körülmények között elérheti a 191.010.000.000.000.000.000 (1,91 x 1020, azaz 191 trillió) db légy mennyiséget augusztusra. Infografika

A legyek éjszaka inaktívak, mennyezeten, gerendákon, felső vezetékeken, épületeken, fákon, cserjéken töltik az éjszakákat. Egy texasi tanulmány szerint a legyek kedvenc tenyészhelyei a következők (kedveltség szerint csökkenő sorrendben): lótrágya, emberi ürülék, tehéntrágya, erjedt növényi anyagok, konyhai hulladék.

 

Károk és egészségügyi kockázatok

A legyek általában nagylétszámú állattartó telepeken, baromfi telepeken fejlődnek. Ez a komoly probléma szigorú kontrollt követel meg. Habár ez a légyfaj nem szúr, a Musca domestica kontrollja globális létfontosságú a humánegészségügy és kényelmi szempontból. A legfontosabb, házi légyhez kapcsolható okozott kár a zavaró, idegesítő faktor, és az indirekt károkozás a potenciális betegség áthurcolás és terjesztés, mint vektor tevékenység. A patogén szervezeteket a légy felveszi a szemétből, kommunális hulladékból, trágyából, stb. és átviszi a szájszervén az emberi és állati élelemre. A légy vektortevékenysége útján terjedhet a Salmonella, Shygella, Campylobacter, Escherichia, Enterococcus, Chlamydia, és más betegséget okozó baktériumok. Kiemelten fontos tevékenység a légyirtás, melynek kulturált formája a biológiai légykontroll. A biológiai légykontroll a BioRaptor F ragadozólégy és BioRaptor W parazita fürkészdarázs bevetésével akadályozza meg a légy kifejlődését.

 

 

 

Kapcsolódó bejegyzések

Pilleszúnyog

Pilleszúnyog (Psychodidae)

Általános név: Pilleszúnyog Tudományos név: Clogmia albipunctata  Williston, 1893 (Insecta: Diptera: Psychodiadae)   Bevezetés A

Bögölyálló ló

Miért kevésbé vonzóak a fehér szőrű lovak a böglyök számára, mint a sötétebb színűek? Miért

StickyRaptor bögölycsapda

Bögölycsapda

StickyRaptor bögöly csapda egyedi megoldása, eddig nem látott és tapasztalt mennyiségű böglyöt képes összegyűjteni! A bögölyfélékre