MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-17)
EUR: 387,87USD: 357,68
MNB hivatalos devizaárfolyamai:
(2024-05-17)
EUR: 387,87USD: 357,68

Alombogár

Baromfi

Általános név: Alombogár
Tudományos név: Alphitobius diaperinus (Panzer) (Insecta: Coleoptera: Tenebrionidae)

 

Bevezetés

Az alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer) egy kozmopilita raktári kártevő, gyakorlati fontossága és megítélése a baromfitenyésztésben, mint patogén kórokozó mivoltában valósul meg. Továbbá, jelentős károkat okozhatnak a baromfinevelő istállókban is. A kifejlett példányok rendkívül zavaróvá válhatnak amikor nagy tömegben vándorolnak, vagy a rejtekhelyükként szolgáló almot, trágyát kitrágyázzák. Az Alphitobius diaperinus a baromfitrágyában, alomban tartózkodik, ebből kifolyólag jelentős kártevő a baromfi ágazatban.

 

 

Kifejlett hím alombogár
Kép 1. Kifejlett hím alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer). Fotó: James Dunford, University of Florida.

 

Számos tanulmány vizsgálta az alombogár biológiáját, fiziológiáját és kezelését. Az alombogár Alphitobius diaperinus a gyászbogárfélék családjába és az Alphitobius nemzetségbe tartozó faj. Világszerte ismert az A. diaperinus, valószínűleg szubszaharai-afrikai eredetű, és trópusi egzotikus fajnak tekinthető Észak Amerikába, ahová Európából hurcolták be 1910 előtt.

Leírás

Kifejlett egyed: Az alombogár nagyjából ovális, nagyjából domború, feketés-feketésbarna, rendszerint fényes bogár. A színe változhat kor szerint. A hossza kb. 5,8 – 6,3 mm. A csápja rövid, sárgás szőrökkel sűrűn borított, az utolsó csápíz világosabb.

Kifejlett hím alombogár
Kép 2. Kifejlett hím alombogár. Fotó: James Dunford, University of Florida.

 

Kifejlett alombogár hasi nézete (fej és mellső lábak)
Kép 3. A fej és mellső lábak hasi nézete kifejlett alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer).

 

 

Pete: A nőstények naponta 4-7 petét képesek lerakni 25°C -on. Nincs peterakás és lárvális fejlődés 17°C alatt. 20°C-on a kifejlődés a peterakástól a kifejlett állapotig 164 napig tart. A peték megközelítőleg 1,5mm hosszúak, krémfehér-vöröses színűek, karcsú formájúak, kissé hengeres véggel.

Lárva: A test szegmentált, hasi oldalon hátrafelé kúposodik, 3 pár lábbal.  Az utolsó lárvastádiumban a méretük kb. 7-11mm hosszú. A frissen kikelt lárva tejfehér színű. A vedlést követően barna árnyalatú színt figyeltek meg.  6-11 lárvastádiuma van.

Alombogár lárva háti oldalról
Kép 6. Alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer) lárva háti oldalról (balról a feji rész). Fotó:  James Dunford, University of Florida.

 

Alombogár lárva hasi oldalról
Kép 7. Alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer) lárva hasi oldalról (balról a feji rész). Fotó: James Dunford, University of Florida.

 

Alombogár lárva oldalról
Kép 8. Alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer) lárva oldalról (balról a feji rész). Fotó: James Dunford, University of Florida.

 

Báb: A báb kb.  6-8 mm hosszú, krémfehér – vöröses színűig. A lábak a testhez simulnak.

Alombogár báb
Alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer) báb (balról a feji rész). Fotó: James Dunford, University of Florida.

 

 

Életciklus és biológia 

Az Alphitobius diaperinus trópusi eredete miatt elsődlegesen a nedves, meleg környezetben érzi jól magát. Az alombogár a baromfitrágyában, alomban tartózkodik, ebből kifolyólag jelentős kártevő a baromfi ágazatban.

A párzást követően az alombogár potenciálisan képes 2000-nél is több petét lerakni (átlagosan közel 200-400 darabot). Az imágó a petéket a baromfi istálló repedésekbe, résekbe, trágyába vagy az alomba, takarmányszóródásokba, az etető- és itatórendszerek alá helyezi. Az imágó 2-3 hónapig él, a nőstény egyed élete során folyamatosan, 1-5 napos időközökkel végzi a peterakást.  A lárva négy-hét napon belül kikel, a teljes átalakulásos fejlődését 40-100 nap alatt teszi meg, a hőmérséklettől, élelemtől függően.

Kb. 11 lárvastádiuma van az alombogárnak, 30-33°C hőmérsékletű és 90% relatív páratartalmú környezeti feltételek szükségesek az optimális fejlődéshez.

A kifejlett lárvák szétszóródnak, hogy elszigetelt, nyugodt helyet találjanak a bebábozódáshoz, így gyakran járatokat rágnak a baromfiházak hőszigetelésébe, ahol is bebábozódnak.

Ezek a járatok tovább tágulnak, amikor az imágók kikelnek, és elhagyják azokat, hogy táplálékot találjanak. Mind az imágó, mind a lárva éjjel aktív, a legnagyobb aktivitást alkonyatkor mutatják.  Amikor megzavarják őket ultraaktívvá válnak és gyorsan beássák magukat az alomba.  A kifejlett egyed hosszú életűek, normál körülmények között akár egy évig és elvannak, kísérleti körülmények között kétéves élettartamot is mértek.

 

Fejlődési stádium Hossza (nap)
Pete 2-6
Lárva 24-46
Báb 4-8
Imágó 1 hónap (-2 év)

 

 

Károkozás

Elsődlegesen a baromfiágazatban, mint betegség vektor van jelentős szerepe.

Az alombogár lárvája jelentős károkat tud okozni a baromfiépületek szigetelésében. Amikor bábozódásra alkalmas helyet keresnek, a lárva átrágja magát a nikecell lapokon, az üveggyapoton, a polisztirolszigetelésen. Ez problémát okoz, mivel a fűtési költségek jelentősen megemelkednek, extra javítási karbantartási költségek lépnek föl. Akár 67%-kal nagyobb is lehet ez energiaköltség az alombogár fertőzött baromfiistállókban.

 

Kifejlett alombogár a baromfi takarmány maradékon
Kifejlett alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer) a baromfi takarmány maradékon. Fotó: Cornell University.

 

Kifejlett alombogár baromfi takarmány maradékon
Kifejlett alombogár, Alphitobius diaperinus (Panzer) a baromfi takarmány maradékon. Fotó: Cornell University.

 

 

Védekezés

Az alombogár elleni védekezési stratégiában jellemzően kétfajta, lárvicid és adulticid rovarírtószert használnak. A kifejlett imágókat kontaktszerekkel irtják, míg a lárvákat kitin bioszintészist gátló anyaggal rovarölőszerrel kezelik. A kezeléseket jellemzően a szervízperiódusban lehet csak elvégezni, méreg jellegüknél fogva.

Az alombogár elleni védekezésben kifinomultabb védekezési módszer a biológiai védekezés, melynek során az alombogár természetes ellenségeit használjuk fel a védekezéshez. A biológiai védekezés betelepített állomány mellett is használható., sőt a védekezési stratégia részét képezi ez.

 

Megoldások

BioRaptor DC

Picusan alombogárcsapda

 

 

 

 

Kapcsolódó bejegyzések

Pilleszúnyog

Pilleszúnyog (Psychodidae)

Általános név: Pilleszúnyog Tudományos név: Clogmia albipunctata  Williston, 1893 (Insecta: Diptera: Psychodiadae)   Bevezetés A

Bögölyálló ló

Miért kevésbé vonzóak a fehér szőrű lovak a böglyök számára, mint a sötétebb színűek? Miért

StickyRaptor bögölycsapda

Bögölycsapda

StickyRaptor bögöly csapda egyedi megoldása, eddig nem látott és tapasztalt mennyiségű böglyöt képes összegyűjteni! A bögölyfélékre